Povaleč na Facebooku Povaleč na Twitteru Povaleč na Instagramu Povaleč na Nyxu

“Proč si mám koupit lístek v předprodeji? A proč je Povaleč tak drahej? Je Povaleč ještě vůbec Povaleč?”

29. 07. 2022

Možná patříte k příznivcům Povalče, co si kladou podobné otázky, zvláště při pohledu na výši letošního vstupného. Otázky jsou to do jisté míry oprávněné, a tak bychom na ně rádi poskytli odpovědi, nebo alespoň takový kontext, abyste si na ně mohli odpovědět sami, tak, jak uznáte za vhodné. Začněme odzadu.

Povaleč je podle nás stále Povalčem. Stále se koná ve Valči a my si stále zakládáme na tom, aby náš festival nabízel velkou škálu kulturního dění, které není nutně poplatné českému mainstreamu. Lidí už k nám jezdí více, ale stále držíme politiku dobrovolného vstupného, a odmítáme jakýkoliv komerční sponsoring, kde by nám někdo jiný diktoval to, jak má festival vypadat. Minulý rok jsme museli kvůli pandemickým opatřením zavést ploty, letos však znovu festival pořádáme bez nich a vracíme se k modelu dobrovolného vstupného. Myšlenka Povalče zůstává stejná, stejně tak i snaha udržovat jeho přátelskou a rodinnou atmosféru.

Proč je tedy Povaleč letos dražší? Proč základní doporučené vstupné oproti poslednímu “necovidovému” ročníku 2019 najednou poskočilo o 200 kč? Většina z vás si asi odvodí, že jde o všudypřítomné zdražování a inflaci. Některé položky rostly už minulý rok, ale letos jsme zdražování pocítili nejvíce - náklady se nám oproti roku 2019 zvýšily o více než 30%. Povaleč přitom zůstává podobně velký a stále funguje jen díky tomu, co si koupíte na barech a zaplatíte na vstupném. Jiné relevantní příjmy kromě dotace od Karlovarského kraje nemá. A i když to tak letos podle výše vstupného nemusí vypadat, rozpočet počítáme tak, abychom mohli ceny držet na nutném minimu. Celý organizační tým, který festival dělá ve svém volném čase, vám může dosvědčit, že poctivě šetříme tam, kde to jde. Povaleč stále nemá za cíl vydělávat a celá jeho finanční stránka je spočítána tak, aby byl udržitelný a zároveň dostupný všem (což se nám při pohledu na jiné české festivaly snad docela daří). V tomto kontextu je pro nás současné zdražování nevyhnutelnou nutností, abychom měli jistotu, že neskončíme hluboko v červených číslech.

A tím se dostáváme k poslední otázce. Proč si vůbec mám kupovat lístek v předprodeji, zvláště když je možné na festival přijít a zaplatit libovolnou částku až na místě? Nebudeme opakovat, že festival na vstupném od vás stojí a že je to jeden z jeho dvou hlavních příjmových zdrojů. Spíše zdůrazníme, že pro nás předprodej mnohé usnadňuje. Zaprvé si díky předprodeji nemusíme půjčovat a festival dělat na dluh. Zadruhé nám lístky koupené online snižují organizační a administrativní zátěž. Zatřetí nám to také dodává klid, že přeci jenom někdo přijede. Ostatně všechny ročníky do minulého roku jsme první den vždycky žili v nejistotě, zda vůbec někdo na festivalu bude. No a nakonec to má také výhody pro vás. K předprodeji se vážou různé bonusy a na místě bude pro lístky koupené v předprodeji u hlavního vstupu postavený speciální stánek, kde bude stačit jen naskenovat QR kód a budete okamžitě puštěni na festival.

Snad jsme tímto něco málo objasnili. Pokud budete mít další otázky, nebo připomínky, rádi vám je zodpovíme :) A taky se na vás už těšíme!

Váš Povaleč tým